Etykiety

3+ (18) ilustracje (16) 2+ (14) ilustrator (13) przedszkolak (13) 4+ (11) 1+ (5) 5+ (5) wiersz (5) kartonówka (4) picture book (4) emocje (3) książka obrazkowa (3) mały format (3) rymowana historia (3) twarda oprawa (3) wydawnictwo eneduerabe (3) wydawnictwo zakamarki (3) ciekawa fabuła (2) duży format (2) intryga (2) katarzyna bogucka (2) książka interaktywna (2) literatura szwedzka (2) nasza księgarnia (2) odpieluszkowanie (2) otwierane okienka (2) pożegnanie z pieluchą (2) seria (2) żłobek (2) agnieszka żelewska (1) albert le blanc rusza na pomoc (1) ależ bolusiu (1) alona frankel (1) babaryba (1) babcia (1) bajka (1) bajki (1) balet (1) baranek bronek (1) barbro lindgren (1) baśnie (1) beatrice rodriguez (1) bezsenność (1) birgitta stenberg (1) brzydkie kaczątko (1) chrum chrum bolusiu (1) czerwony kapturek (1) dick bruna (1) działka dziadka działkowicza (1) emilia dziubak (1) eva eriksson (1) ewa kozyra-pawlak (1) filomena bajka na dobranoc (1) filomena najpiękniejszy rysunek; ilustracje (1) franciszka arnsztajnowa (1) hanna czajkowska (1) helena bechlerowa (1) historia (1) humor (1) ian falconer (1) jan bajtlik (1) jazda na rowerze (1) joanna jung (1) joanna olech (1) karton (1) kieszonkowy format (1) kochane zoo (1) kolor czerwony (1) kot w butach (1) kotek splotek (1) kryminalna (1) książeczka dzieciństwa (1) książki mojego dzieciństwa (1) laurent richard (1) literatura skandynawska (1) malarstwo (1) marta ignerska (1) martyna skibińska (1) mati lepp (1) miesiące (1) miffy (1) nauka (1) nick butterworth (1) nocnik nad nocnikami (1) olivia (1) olof landstrom (1) otwórz okienko (1) ołówek (1) papier kredowy (1) pierwszy dzień w szkole (1) poczucie humoru (1) pory roku (1) przygody (1) quitterie simon (1) rob scotton (1) rod campbell (1) rok w mieście (1) samodzielność (1) strach przed szkołą (1) sztuka (1) szukanie szczegółów (1) teksty piosenek (1) the tjong-khing (1) tomcio paluch (1) tronik (1) trzy świnki (1) wielki piknik (1) wydawnictwo format (1) wydawnictwo muchomor (1) wydawnictwo nisza (1) wydawnictwo olesiejuk (1) wydawnictwo vesper (1) wydawnictwo widnokrąg (1) wydawnictwo wytwórnia (1) zabawne opowiadanie (1) zakupy (1) zasypianie (1) zbigniew lengren (1) złodziej kury (1) złotowłosa (1) ładnie bolusiu (1) świnka (1)

niedziela, 7 maja 2017

SERIA O BOLUSIU

ALEŻ, BOLUSIU!, ŁADNIE, BOLUSIU!, CHRUM, CHRUM BOLUSIU!

Kto miał do czynienia z trzy, czterolatkiem wie, że wyobraźnia dziecka jest nieograniczona i pełna uważności obecność rodzica nie kończy się wraz z osiągnięciem przez dziecko przedszkolnej samodzielności. Wręcz wymaga lawinowego rozszerzenia zakresu możliwego rozwoju wypadków. I najczęściej tak się zdarza, że z wielu opcji do wyboru dziecko wybiera tę, która rodzicowi nawet do głowy nie przyjdzie. Ja tej serii nadałabym tytuł Przypadki/wypadki Bolusia gdy mama nie patrzy. 
Autorką książek o Bolusiu jest szwedzka pisarka Barbro Lingren, laureatka w 1973 r. Nagrody Astrid Lindgren, znana w Polsce z serii niewielkich kartonówek dla młodszych dzieci o Maksie. Serię zilustrował Olof Landstrom fińsko-szwedzki ilustrator i autor animacji. Seria charakteryzuje się krótkimi, dowcipnymi tekstami, zabawnymi puentami i fantastycznie dopełniającymi tekst ilustracjami.
Przychodzi taki moment w życiu dziecka, że pragnie samodzielności i niezależności. Nie, nie, nie chodzi mi o zbuntowanych nastolatków. Moja czterolatka nie pozwala przestawić zabawek, ma własną teorię porządku i czystości, zapewnia, że chętnie zostanie sama w domu, gdy nie można jej rano dobudzić przed wyjściem do przedszkola. W Ależ, Bolusiu! kilkuletniemu prosiaczkowi nie podoba się to, że jego mama cały dzień sprząta. Na dodatek sprząta w jego pokoju, układa jego własne patyczki i ziemniaczki, chce go wykąpać i wyprać przytulankę Chrumtaska. To na pewno nie jest przepis na dobry dzień. Boluś postanawia się wyprowadzić i poszukać sobie nowego domu. Nikt nie chce przygarnąć Bolusia i Chrumtaska. Prosiaczek zatem radzi sobie sam i na łące wykopuje sobie przytulny dołek. Niestety, teren należy do gospodarza, który przepędza Bolusia. Podczas dramatycznej ucieczki zawierusza się Chrumtasek. Po dołku na polu nie ma już śladu, a gdy Boluś przekopuje łąkę, ponownie musi uciekać przed właścicielem terenu, tym razem w krzaki, gdzie przypadkowo odnajduje przytulankę. Niestety, jest ona jeszcze brudniejsza. Boluś postanawia wrócić do domu, a chroniąc Chrumtaska przed spotkaniem z pralką mamy, sam go przepłukuje w kałuży. Mama, nieświadoma przygód Bolusia, chwali go za wypranie maskotki.
ależ bolusiu


ależ bolusiu


ależ bolusiu
 W Ładnie, Bolusiu! rodzina Bolusia zyskuje nowego członka, a Boluś wyczekanego braciszka. Ale braciszek tylko płacze i płacze, na dodatek dostaje coś, o czym Boluś skrycie marzy. Smoczek niemowlaka staje się nowym obiektem pożądania prosiaczka. Boluś bierze sprawy we własne ręce. Wynosi braciszka przed dom, zabiera mu smoczek, w zamian dając własną przytulankę Chrumtaska. I ze smoczkiem w ryjku rzuca się do ucieczki. Dzieci, w mijanym przedszkolu, wyśmiewają Bolusia, podobnie jak agresywne klawe knurki w piłkarskich korkach. Knurki doganiają Bolusia, dają mu po ryjku i zabierają smoczek.. Bolusia z opresji ratuje duży pies. Boluś odzyskuje smoczek, ale nie może się nim nacieszyć. Braciszek zanosi się płaczem, znudzony zabawą Chrumtaskiem. Boluś pędem wraca do domu, oddaje smoczek i zanosi braciszka do domu. Niczego nie świadoma Mama chwali Bolusia za opiekę nad braciszkiem.
ładnie bolusiu

ładnie bolusiu
ładnie bolusiu
Braciszek Bolusia już chodzi i mimo, że jeszcze nie mówi staje się dobrym towarzyszem zabaw Bolusia. A raczej naśladowcą. Chrum, Chrum, Bolusiu! przypomina mi pewien spacer bardzo dawno temu. Mieszkaliśmy w bloku na osiedlu w ciągłej budowie. Jesień i jesienne deszcze sprawiły, że wszelkie przejścia były gliniasto-błotniste. Ja miałam może 4, 5 lat. Moja siostra młodsza ode mnie półtora roku, ze 3. Niedzielne południe. Tradycją naszej rodziny był spacer. Czekałyśmy ubrane z siostrą pod blokiem na rodziców. Ja zniecierpliwiona oczekiwaniem, wzięłam siostrę za rękę i postanowiła "odwalić ten spacer". Rodziców spotkałyśmy, gdy już wracałyśmy do domu po spełnionym niedzielnym obowiązku. Siostra prawie po szyję w błocie (zaliczyła kilka upadków), ja po pachy. Ale dumne i zadowolone. Boluś znudzony siedzeniem w domu, zabiera braciszka i Chrumtaska na spacer. Jedyny zabroniony przez mamę kierunek - sadzawka, wydaje się najbardziej atrakcyjny. Tym bardziej, że gromadzi okoliczną dzieciarnię. Jest tam również Klara, w której Boluś się podkochuje. Ale nad stawem przebywa również Rolcio, który "zabawę" rozumie inaczej. Rolcio spycha braciszka do sadzawki, Klara braciszka ratuje, a Boluś o ten ratunek zazdrosny, sam wpada do wody. Klara ratuje i Bolusia i po chwili Boluś i braciszek siedzą na Klary kolanach. Gdy im się to nudzi, chcą iść do domu trochę sobie pochrumkać. Ale, że są brudni i mokrzy, schronienia szukają w lesie. Leśna ciemność sprawia, że jednak powrót do domu wydaje się najbardziej atrakcyjny. Gdy biegną do domu, ulewa zmywa z nich ślady przygód. Mama użala się nad przemoczonymi do suchej nitki prosiaczkami.
chrum chrum bolusiu


chrum chrum bolusiu

chrum chrum bolusiu

chrum chrum bolusiu, ładnie bolusiu, ależ bolusiu

Ależ, Bolusiu!, Ładnie, Bolusiu!, Chrum, chrum, Bolusiu!
Autor: Barbro Lindgren
Ilustrator: Olof Landstrom
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Rok wydania: 2014, 2014, 2015
Wydawnictwo: Zakamarki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz