Etykiety

3+ (18) ilustracje (16) 2+ (14) ilustrator (13) przedszkolak (13) 4+ (11) 1+ (5) 5+ (5) wiersz (5) kartonówka (4) picture book (4) emocje (3) książka obrazkowa (3) mały format (3) rymowana historia (3) twarda oprawa (3) wydawnictwo eneduerabe (3) wydawnictwo zakamarki (3) ciekawa fabuła (2) duży format (2) intryga (2) katarzyna bogucka (2) książka interaktywna (2) literatura szwedzka (2) nasza księgarnia (2) odpieluszkowanie (2) otwierane okienka (2) pożegnanie z pieluchą (2) seria (2) żłobek (2) agnieszka żelewska (1) albert le blanc rusza na pomoc (1) ależ bolusiu (1) alona frankel (1) babaryba (1) babcia (1) bajka (1) bajki (1) balet (1) baranek bronek (1) barbro lindgren (1) baśnie (1) beatrice rodriguez (1) bezsenność (1) birgitta stenberg (1) brzydkie kaczątko (1) chrum chrum bolusiu (1) czerwony kapturek (1) dick bruna (1) działka dziadka działkowicza (1) emilia dziubak (1) eva eriksson (1) ewa kozyra-pawlak (1) filomena bajka na dobranoc (1) filomena najpiękniejszy rysunek; ilustracje (1) franciszka arnsztajnowa (1) hanna czajkowska (1) helena bechlerowa (1) historia (1) humor (1) ian falconer (1) jan bajtlik (1) jazda na rowerze (1) joanna jung (1) joanna olech (1) karton (1) kieszonkowy format (1) kochane zoo (1) kolor czerwony (1) kot w butach (1) kotek splotek (1) kryminalna (1) książeczka dzieciństwa (1) książki mojego dzieciństwa (1) laurent richard (1) literatura skandynawska (1) malarstwo (1) marta ignerska (1) martyna skibińska (1) mati lepp (1) miesiące (1) miffy (1) nauka (1) nick butterworth (1) nocnik nad nocnikami (1) olivia (1) olof landstrom (1) otwórz okienko (1) ołówek (1) papier kredowy (1) pierwszy dzień w szkole (1) poczucie humoru (1) pory roku (1) przygody (1) quitterie simon (1) rob scotton (1) rod campbell (1) rok w mieście (1) samodzielność (1) strach przed szkołą (1) sztuka (1) szukanie szczegółów (1) teksty piosenek (1) the tjong-khing (1) tomcio paluch (1) tronik (1) trzy świnki (1) wielki piknik (1) wydawnictwo format (1) wydawnictwo muchomor (1) wydawnictwo nisza (1) wydawnictwo olesiejuk (1) wydawnictwo vesper (1) wydawnictwo widnokrąg (1) wydawnictwo wytwórnia (1) zabawne opowiadanie (1) zakupy (1) zasypianie (1) zbigniew lengren (1) złodziej kury (1) złotowłosa (1) ładnie bolusiu (1) świnka (1)

piątek, 29 grudnia 2017

MELA - JAK STAĆ SIĘ SAMODZIELNYM

SAMODZIELNOŚCI TEŻ TRZEBA SIĘ NAUCZYĆ, A NIE SĄ TO PROSTE, BEZBOLESNE LEKCJE

Dzieciństwo to okres beztroski, zabawy, ale również nauki. Umiejętności i czynności, które z perspektywy dorosłego wydają się banalnie proste i w zasadzie stają się bezrefleksyjnie odtwarzanym nawykiem, dzieci muszą opanować. A zadaniem dorosłego jest stworzyć bezpieczną przestrzeń do ich nabywania oraz pozwolić dziecku na popełnianie błędów, zmaganie z własną niemocą oraz motywująco dopingować. Nie jest to zadanie proste biorąc pod uwagę, że 3-6 latki rzadko o pomoc dorosłego proszą, a "ja to wiem", "ja to umiem", staje się dziecięcą mantrą. Dwie fantastyczne książki Evy Eriksson (tekst i ilustracje) - jednej z najpopularniejszych szwedzkich autorek i ilustratorek literatury dziecięcej Mela na zakupach i Mela na rowerze, w zabawny i ogromnie empatyczny sposób pokazują, jak to się odbywa, na przykładzie nauki jazdy na rowerze i pierwszych w życiu, samodzielnych zakupów.
Mela to mała świnka, która mieszka u babci, lub u niej po prostu przebywa. Babcia (co zresztą nie budzi jakiegoś specjalnego zdziwienia u małego czytelnika) jest misiem lub psem. Nie jest to, zresztą istotne dla całej historii. Otóż babcia prosi Melę, żeby w sklepie warzywnym kupiła woreczek fasoli. Mela dostaje portmonetkę babci z prawdziwymi pieniędzmi i po raz pierwszy sama idzie do sklepu. Jest tak bardzo podekscytowana swoim zadaniem, że będąc już w sklepie oszołomiona tłokiem, kolejką zapomina, co miała kupić. W efekcie wychodzi ze sklepu z workiem... ziemniaków. Zła na babcię, że obarczyła ją zadaniem ponad siły - worek ziemniaków waży niemal tyle, co mała świnka,  wykonuje zadanie. Babcia zdziwiona pomyłką, zaskoczona, wysłuchuje tłumaczeń Meli, że winną jest sprzedawczyni, która zamiast fasoli sprzedała worek ziemniaków. Mela zapomniała, co miała kupić, ale nie była w stanie przyznać się do tego babci i samej sobie. Przecież była już dużą i mądrą dziewczynką. Babcia po rozmowie ze sprzedawczynią odkrywa prawdę i spokojnie tłumaczy Meli, że to żaden wstyd zapomnieć, ale nic nie usprawiedliwia kłamstwa. Mela dostaje kolejną szansę trenowania nowej umiejętności. Tym razem w cukierni ma kupić ciastka francuskie. To zadanie okazuje się jeszcze większą katastrofą - Mela po drodze gubi portfel, który znajduje babcia, a zamiast ciastek francuskich na podwieczorek pojawiają się ptysie. Te zakupy to wcale nie jest prosta sprawa. I już wiem, dlaczego autorka drugą bohaterką opowiadania uczyniła babcię. Babcia ma czas i morze cierpliwości. Dzięki temu Mela może zapomnieć jeszcze sto razy i spokojnie, bezpiecznie trenować nowe umiejętności.
Mela umie jeździć na rowerze, jeździ na rowerze codziennie. Jeździ w towarzystwie babci. Tylko czasami tak bardzo obserwuje przeszkody na drodze, że się z nimi zderza. Zderza się również z instruktorem jazdy. Na szczęście, zamiast awantury otrzymuje bardzo pomocne wskazówki. Mela jeździ już wspaniale, tylko babcia powinna chyba wykupić kilka lekcji u pana instruktora.
Ogromnym atutem książek są ilustracje: pastelowe, pełne humoru, lekkiej kreski i fantastycznie obrazujące treść.

mela na rowerze mela na zakupach

mela na rowerzemela na rowerze


mela na rowerze

mela na zakupach


mela na zakupach


mela na zakupach


Mela na rowerze
Mela na zakupach
Autor: Eva Eriksson
Ilustracje: Eva Eriksson
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz